Kategori: Kedi Sağlığı

Kedilerde Kısırlaştırma

Yollayan tarih Haz 3rd, 2010

Etiketler
 • Etiket yok
Paylas Yorumlar

Kedilerde Kısırlaştırma

Erkek ve dişi kedilerdeki kısırlaştırma :

Erkek Kedide Kısırlaştırma

Erkek kediler cinsel olgunluğa geldikten sonra (genellikle 6 ay ve sonrası) cinsel kimliklerini belirtmek için

kokulu çiş (işaret) yaparlar. Bu kokulu çişten kurtulmak için kısırlaştırmadan başka çare yoktur. Bazı kediler kendi huyları gereği eve kokulu çiş yapmazlar ve bu kedilerin kısırlaştırılmasına gerek yoktur.

Kısırlaştırma yaşı: 6 aydan sonra, kokunun rahatsız edici tarafı varsa yapılabilir. Kısırlaştırılan erkek kedilerde kilo alma eğilimi şiddetle artar. Kısır, şişman ve hareketsiz ev kedilerinde F.U.S. (Feline Urolojik Sendrom) görülme olasılığı çok fazlalaşır.

F.U.S: Ev kedilerinde idrar zengin içeriklidir (mineraller, hücre döküntüleri ve protein plakları) Bu zengin idrar çökelti yaparak idrar kristallerine (sutrivit kristalleri) dönüşür ve artan kristaller birleşik kristallere ve idrar yolu taşlarına dönüşerek dar sonlanan idrar yolunda (üretra) tıkanmalarına ve daralmalarına yol açabilir. Bu da hayatı tehdit eden üriner problemlere böbrek yetmezliğine bağlı üremilere yol açabilir. Kedi sahiplerinin çoğu, sık sık tuvaletine gidip, oturup kalkan kedisini, kabız zannettikleri için veteriner hekime geç götürebilir. Bu da vakayı çok daha ağır hale getirebilir. Bunların yaşanmaması için, kedi sahiplerinin kedilerine rejim yaptırması ve kedinin hareket etmesini sağlayacak oyunlar oynattırması bir çözüm olabilir.

Dişi Kedide Kısırlaştırma

Dişi kediler için cinsel olgunluk yaşı çoğu zaman 6 ay ve sonrasıdır. Kızgınlığa gelen dişi kediler, değişik hareketler ve sesler ile ailesini ve etrafını rahatsız edebilir. çiftleşme isteğinin etkisiyle, evden kaçma ya da balkondan atlama gibi sorunlar yaratabilir. Eğer bir kedi sahibi bu sorunlarla başa çıkamayacağını düşünüyorsa kedisini kısırlaştırır.

Kısırlaştırma zamanı; kediden bebek beklenmesiyle alakalıdır. Bebek isteyen bir kedi sahibi, 1 yaşından sonra kedisinin doğum yapmasını sağladıktan sonra onu kısırlaştırtabilir. Bebek istemeyen kedi sahibi, 6 aydan sonra kedisinin ilk kızgınlığını bekleyip kedisini kısırlaştırtabilir. Kısırlaştırmanın dışında hormon uygulamalarıyla kızgınlığı ertelemek mümkündür Fakat son derece ciddi olabilecek yan etkileri bünyesinde barındıran bu hormon uygulamalarını (propestoron) tavsiye etmiyorum. Yan etkileri:yumurtalık kistleri, rahim iltihapları (piometre), serviks ve vajina tümörleri ile kistleri… Kısırlaşan dişi kediler, erkek kediler gibi kilo alma eğilimindedirler. Fakat idrar yollarının anotomik yapılari gereği FUS’a (Feline Urolojik Sendrom) daha dayanıklıdırlar. En azından kristalleri kolay atabilme şansları vardır. Yine de kilo almamalarına özen gösterilmelidir. Kısırlaştırmanın dişi kedilere en büyük faydası, kısırlaştırıldıktan sonra meme tümörlerinin çok daha az görülmesidir. Ayrıca yumurtalık kisti, tümörü ve rahim içi tümörler, kistler ve iltihaplar yönünden de korunmuş olmalarıdır.

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Kedilerde Kısırlaştırma, 8.1 out of 10 based on 8 ratings
Benzer Konular
Cevap Yaz »7 Yorum var
 • Ahmet Gider 28 Kasım 2011

  Dört Kedim var 6 Aylık bitirdiler iki erkek iki dişi ücretsiz kısırlaştırmak istiyorum. Biga Devlet Hastanesi Biga/ÇANAKKALE

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • sibel incekaş 07 Mayıs 2012

  Bende kedimi belediye ye ait bir kısırlaştırma merkezine vermiştim fakat bence iyice araştırmadan sakın siz öyle yapmayın kedinizi gerçekten çok seviyorsanız onu iyi bir veterinere götürün masraftan kaçınmayın .benim kedim kısırlaştırma sonrası hastalandı.hiçbirşey yemiyor içmiyordu hareket bile edememeye başladı tabiki bende iyi bir veterinere götürdüm ve yumurtalıklarının alındığı yerde böbreklerininde olduğunu ve sinirlerin bu bölgeden geçtiğini söyledi. sinirlerini zedeledikleri içinde felç olma durumu vardı .hergün vitamin ve antibiotik iğneler oluyor son 2 günlük iğnelerimiz kaldı ve bu arada a/d mama veriyorum şırıngayla su, vitamin şurubu …….
  Neyse anlayacağınız cimrilik yapmayın ve iyi bir veterinere verin yoksa sonrasın da zaten onu iyileştirebilmek için aynı ücreti ödemeniz gerekiyor ve kedinizin geçirdiği kötü günler için yazık hemde sizin üzüntünüzde cabası…
  kıssadan hisse..

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
Gravatar edininYorumunuzu buradan yazabilirsiniz

isminiz: « Gerekli

E-Mail adresiniz: « Gerekli (gizli tutulacak)

Web siteniz: « Web siteniz var ise

Yorumunuzu yazarken, detaylara ve kelimelere dikkat ediniz.

Kedi.Gen.Tr Ayın Videosu