Kategori: Kedi Sağlığı

Kedilerde Kanser

Yollayan tarih Haz 3rd, 2010

Etiketler
 • Etiket yok
Paylas Yorumlar

Kanser, hücrelerin dağılımının ve büyümesinin kontrol edilememesi durumudur. Böylesi bir durumda düzenli hücre üretimi bozulur ve bazı hücreler normalden büyük bazıları ise normalden küçük olarak oluşmaya başlar. Bu hücre bozulması kısa sürede kanserle sonuçlanır. Kanser iğne ile ya da biyopsi yöntemi ile alına doku örneklerinin test edilmesi ile belirlenir. İğne yönteminde tümörlü bölgeden enjeksiyon ile doku, biyopsi de ise kanserli bölgeden örnek parça alınır.

Her 6 kediden 1’i ne yazık ki kansere yakalanmakta. Bazı durumlarda kanser tedavi edilebilse de genellikle yakalanan kedilerin % 50’si 10 yıl içinde vefat etmektedir. Kanserin tedavisinde en önemli husus erken teşhistir. Erken teşhis halinde terapi olumlu sonuç vermektedir. Kanserin yeni başlamış ya da ilerlemiş olmasını kanserli hücrelerin bedene ne derece yayılmış olması belirler. Eğer bedenin bir çok bölümüne parçalı bir şekilde yayılma var ise bu duruma “metastas” denmektedir ve hastalığın ciddi düzeye ulaştığı düşünülebilir.

Aşağıdaki yöntemler ayrı ayrı uygulanabileceği gibi çeşitli kombinasyonlarla da uygulanabilir.

Radyoterapi : Oldukça güçlü bir tedavi yöntemidir. Oldukça az yan etkisi vardır. Ama bu terapinin yapılabileceği klinik sayısı oldukça sınırlıdır.

İlaçla Tedavi : Kanser ilaçları kedilerde ne yazık ki hastalığı tedavi etmekten ziyade hastalığın ilerlemesini durdurmaktadır.

Cerrahi Müdahale : Kanserli bölgenin alınması da özellikle kötü huylu kanserlerde hasta kedinin yaşam süresinin uzamasında etkendir. Öte yandan iyi huylu kanserlerde de hastalığın tamamıyla tedavisini sağlayabilir.

Kemoterapi : Özellikle kanserli hücrelerin azaltılmasında urların boyutlarının küçültülmesinde uygulanan kemoterapi aslında çeşitli ilaçların bedene verilmesi ile yapılmaktadır. Kusma, baş dönmesi, halsizlik, iştah kaybı, ateş gibi yan etkileri vardır ama ilerlemiş hastalıklarda genellikle tercih edilmektedir.

Kedilerde en çok rastlanan kanser türleri ;

• Lenf kanseri

• Kan kanseri

• Ağız kanseri

• Meme kanseri

• Kemik kanseri

• Cilt kanseri

Kansere insanlarda olduğu gibi kedilerde de birbirinden farklı bir çok unsurun sebep olduğu düşünülmektedir. Özellikle beslenme ile kanser arasında yakın bir ilişki olduğu sanılmaktadır. Öte yandan sigara dumanı altında kalan kedilerin, diğer kedilere oranla lenf kanserine yakalanma olasılığının da daha yüksek olduğu bulgulanmıştır.

Şayet kediniz kanser ise öncelikle bu zor durumu aşmak için kendinizi sakinleştirmeli ve ona en doğru yardım yolunu veteriner hekiminizle kararlaştırmalısınız. Kanser mutlaka sonu hüzünle sonuçlanacak bir rahatsızlık değildir. Savaşmayı gerektiren zor bir hastalık olsa da birçok kedi dostu bu savaştan utku ile çıkmıştır.

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Kedilerde Kanser, 7.7 out of 10 based on 7 ratings
Benzer Konular
Cevap Yaz »1 Yorum
 • esra 24 Nisan 2012

  benim kedimde ağız kanseri var şu anda durumu kötü öncesinde bir operasyon geçirmişti konya selçuklu vet fakültesinde. kemoterapi aldırmanmız gerekebilirmiş ama 12 yaşında oldugundan kaldırabilir mi bilmiyoruz ayrıca hangi ilacı nasıl kullanmaları gerektığını bılmıyorlarmıs bizi arayacakları soyleyıp bıraktılar 1 hafta geçti lütfen bana biri yardımcı olsun

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
Gravatar edininYorumunuzu buradan yazabilirsiniz

isminiz: « Gerekli

E-Mail adresiniz: « Gerekli (gizli tutulacak)

Web siteniz: « Web siteniz var ise

Yorumunuzu yazarken, detaylara ve kelimelere dikkat ediniz.

Kedi.Gen.Tr Ayın Videosu