Kategori: Kedi Sağlığı

Kedilerde Göz Hastalıkları

Yollayan tarih Haz 3rd, 2010

Etiketler
 • Etiket yok
Paylas Yorumlar

Kedilerde konjunktivit ile birlikte seyreden göz hastalıklarının en sık rastlanan sebeplerinden birisi Feline Herpes Virüs-Tip 1 (FHV-1) olarak bilinen virüsler. Çok yaygın olarak görülen rhinotracheitis hastalığına da yol açan bu virüs, genellikle aşısı olmayan genç kedilerde görülüyor.

FHV-1 enfeksiyonlarının en belirgin rahatsızlıkları konjunktivit ve keratitis (kornea yangısı.) FHV-1’e bağlı göz hastalığı geçiren genç kedilerde genellikle her iki gözde de, bazen berrak bazen de bulanık ama sürekli bir akıntı dikkat çeker. Hemen hemen tüm vakalarda burun akıntısı, hapşırık gibi belirtiler de gözlenir.

Ağızda yaralar da oluşabilir. Bir yaşını tamamlamış kedilerde ise belirtiler genellikle tek gözde izlenir ve solunum sistemi ile ilgili semptomlar pek görülmez.

FHV-1, aynı zamanda kornea ülserlerinin de en bilinen sebeplerinden birisi. FHV-1’e bağlı göz ülserleri genellikle çok derin olmaz ancak olaya bakteriler de karışırsa, ülser daha derin ve yaygın bir hale dönüşebilir.

FHV-1’e bağlı göz hastalıkları veteriner hekiminizin kontrolünde kolaylıkla ilaçla tedavi edilebilir. Tedaviye ilave olarak antiviral ilaçlar ve bağışıklık sistemini güçlendiren uygulamaları da sıklıkla önerilmektedir.

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Kedilerde Göz Hastalıkları, 8.4 out of 10 based on 18 ratings
Benzer Konular
Cevap Yaz »11 Yorum var
 • mervesahin 27 Nisan 2012

  kedimin iç göz kapağı şişik gece farkettik ve veterinerim acil bir durum olmadığı alerjik olabileceğini söyledi damla kullanımıyla geçer dedi. baktıkça içim acıyor dayanamıyorum acı veren ciddi bir durum mı yoksa alerjik bir durum mudur bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler…

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
Gravatar edininYorumunuzu buradan yazabilirsiniz

isminiz: « Gerekli

E-Mail adresiniz: « Gerekli (gizli tutulacak)

Web siteniz: « Web siteniz var ise

Yorumunuzu yazarken, detaylara ve kelimelere dikkat ediniz.

Kedi.Gen.Tr Ayın Videosu